Czesław Abratkiewicz
P H O T O G R A P H Y
O mnie
Fotografią zainteresowałem się mając 13 lat. Pierwsze wyróżnienie, jakie otrzymałem w konkursie fotograficznym (miałem wtedy 17 lat) zmobilizowało mnie do dalszej pracy w tej dziedzinie. Tematami moich fotogramów są: pejzaż, przyroda, człowiek i reportaż. Jestem wierny swej pierwszej fascynacji operowania czernią i bielą. Staram się w tej technice opowiedzieć o bogatym pięknie krajobrazu, o przeżyciach człowieka, jego zmaganiach z życiem, osobistych dramatach i szczęściach. W krajobrazie, pejzażu nie szukam dziwności, poszukuję fragmentu o takim natężeniu zwykłości, które podnosi go do rangi uogólnienia. Rejestruję ten ułamek sekundy w kadrze i dążę do tego, by po obróbce laboratoryjnej błyszczał jak drogocenny kamień. Chcę by fotografia była poezją zrodzoną przez codzienność. Światłocieniowe efekty, kontrasty, zdynamizowane układy zwiększają ekspresję każdego fotograficznego obrazu prezentującego to, co niepowtarzalne, jedyne. W wielu fotografiach kładę nacisk na siłę tonalną - czerń-biel, często eliminując prawie wszystkie formy pośrednie, czasem robię zdjęcia o wyłącznie jasnych walorach, innym razem najważniejsza jest dla mnie możliwość przetworzenia kolorowej rzeczywistości w obraz składający się z nieskończonej ilości monochromatycznych tonów.
Czesław Abratkiewicz
Artysta fotografik urodzony w Tomaszowie Mazowieckim. Uczestnik 105 wystaw zbiorowych oraz 16 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Indywidualne wystawy w latach 1999-2001 ( Warszawa, Łódź, Norymberga ), jubileuszowa wystawa zbiorowa twórczości członków Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego ( ŁTF ) w roku 2004. Uczestnik ogólnopolskiej wystawy z okazji 50-o lecia O/Łódź Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) - Łódź, Bruksela, Warszawa w latach 2003-2005.
Inspiracje
W fotografii zmierzam do czystości formy, perfekcyjnej dbałości o najdrobniejsze elementy kompozycji i biegłość warsztatową. Na pytanie, co należy fotografować - odpowiadam za Janem Bułhakiem - "wszystko, co ci każe serce, tylko świadomie i z rozmysłem". Fotografia jako sztuka samoistna nie musi naśladować innych dziedzin, aby tworzyć wielkie dzieła. Leonardo da Vinci powiedział, że "malarz uczy ludzi patrzeć". Dzisiaj funkcję tę w znacznej mierze przejęli fotograficy. W świecie szybkich obrazów zdjęcie staje się przystanią, w której nasze rozbiegane spojrzenia mogą odpocząć.
Owoce życiowej pasji
Owocem mojej życiowej pasji były fotografie prezentowane na 105 wystawach zbiorowych i 16 prezentacjach indywidualnych. Za swoją twórczość otrzymałem wiele prestiżowych nagród, medali i wyróżnień. Jestem członkiem ŁTF-u i ZPAF-u.
Byłem pomysłodawcą założenia Piotrkowskiego Towarzystwa Fotograficznego Fcztery, którego obecnie jestem honorowym członkiem. Moje fotografie znajdują się w zbiorach prywatnych oraz instytucjach w Polsce i poza granicami.
Free service easy and accessible to everyone
Chcę by fotografia była poezją zrodzoną przez codzienność. Światłocieniowe efekty i zdynamizowane układy zwiększają ekspresję obrazu.
Na pytanie, co należy fotografować - odpowiadam za Janem Bułhakiem - "wszystko, co ci każe serce, tylko świadomie i z rozmysłem".
W życiu rozmawiać należy na różne tematy, sztuka a w szczególności fotografia jest tą dziedziną, o której rozmawiać na prawdę warto.
Owocem mojej życiowej pasji były fotografie prezentowane na wystawach zbiorowych i prezentacjach indywidualnych.